Sadece Danışman mı Arıyorsunuz ?

Mesleğimizin unvanındaki "müşavirlik" ifadesi aslında tam olarak ne yapmamız gerektiğini açıklıyor. Aslında biz sizler için bir müşavir yani "danışmanız" ! Ne var ki günlük operasyonel gümrük işlemlerinin bir şekilde (!) çabucak halledilmesi yönündeki beklenti, mesleğimizin asıl önemli kısmını perdeliyor.

MAKREL danışmanlık felsefesini iki temel başlığa oturtur;

  • Önleyici Danışmanlık
  • Onarıcı Danışmanlık

Önleyici Danışmanlık; dış ticarete konu olacak belirli bir sektördeki bir ürün için henüz planlama / sipariş aşamasında işe yarar. Ürüne tarife tatbik edilmesinden başlayarak, mevzuat detaylarının tespitine hatta ödeme ve teslim şekillerine karar verilmesine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsar. Ayrıca bu aşamadan sonra oluşabilecek yasal değişikliklerin takip edilip sürecin sonuna kadar izlenmesi de bu türün konusudur.

Onarıcı Danışmanlık; genellikle bir önceki türün atlanılmasından ya da farklı sebeplerden kaynaklanan sorunların ortaya çıkışında başlayan süreçtir. İdari yaptırımlara karşı yapılacak itirazlardan başlayıp hukuki süreçlerin takibine kadar varan uzun bir evreyi kapsar ve gerektiğinde Mali Müşavirler ya da Avukatlar'la ortak çalışmaları da içine alır.

MAKREL operasyonel gümrükleme hizmetinden bağımsız olarak talep eden tüm kurum ya da kuruluşlara bu hizmeti sunar. Talep edilmesi halinde Türkçe ya da İngilizce raporlar hazırlar.

Tüm bunlar için sadece yerel mevzuatı değil gerektiğinde Dünya Ticaret Örgütünün, Gümrük İşbirliği Konseyinin ve benzeri uluslararası örgütlerin konuyla ilgili literatürünü tarar, benzer konulara ilişkin kararları araştırıp sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir